image1

İSTANBUL MUHAFIZLARI

Bilgiler

İSTANBUL MUHAFIZLARI İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve TRT Çocuk iş birliğiyle hazırlanan "İstanbul Muhafızları" çizgi dizisinde, Mehmet, Zeynep, Ali ve Elif karakterleri İstanbul'un tarihi eserlerini çocuklara tanıtmanın yanı sıra tarihi eserleri korumayı, mahalle kültürünü ve birliğin gücünü de öğretecek. Çizgi dizi, atletik ve girişken Mehmet, araştırmacı ve bilgili Zeynep, ürkek ama hayalci Ali ve sportmen Elif'ten oluşan "İstanbul Muhafızları"nın, tarihi eserlere zarar vermek isteyen Gürgen ve Azmi karakteriyle mücadelesini ele alıyor. 13 bölüm 6-9 yaş grubunu hedef alan, her biri 13 dakika süren, 3D tekniğiyle hazırlanan, eğlendirirken eğiten çizgi dizi serisi. KARAKTERLER Mehmet Hikayemizin ana kahramanı olan Mehmet sekiz yaşında insanın içini ısıtan kocaman bir gülümseme ile dolaşan sevimli bir çocuktur. Etrafında gördüğü en ufak bir problemi çözülmesi gereken büyük bir sorun olarak ele alır ve bu uğurda birbirinden ilginç çözüm yolları üretir. Gürgen ve Azmi’nin neden olduğu problemleri çözerken arkadaşlarını motive ve teşvik etmesi onu grubun doğal lideri konumuna yükseltmektedir. Elif Gruptaki iki kızdan biri olan Elif, sekiz yaşındadır. Birçok spor dalıyla ilgilenmektedir. Kısa saçları, fevri tavırları ve spora olan düşkünlüğü onun dışarıdan sert görünmesine neden olmaktadır. Her konuda rekabetçi bir yapısı vardır. Ali Grubun en küçüğü olan Ali yedi yaşındadır. Çekingen bir yapıya sahip olan Ali'nin bir sürü fobisi vardır; Karanlık, örümcekler, yarasalar vs. Güven odaklı yaşamak Ali’in hayatında belirleyici unsurdur. Sıra dışı bakış açısı, muzip gülümsemesi, tuhaf çıkarımlar yaparak bulduğu komplo teorileri Ali' yi eğlenceli ve vazgeçilmez bir arkadaş yapar. Zeynep Gruptaki iki kızdan biri olan Zeynep sekiz yaşındadır. Karşılaştıkları bir problemi çözerken bilimsel veriler ve kati hesaplar kullanır. Her zaman yanında taşıdığı tableti sayesinde, araştırmaya ve öğrenmeye olan düşkünlüğü ile bir çok sorunun çözülmesine yardımcı olur.Arkadaşları herhangi bir şey hakkında bilgi edinmek istediklerinde gidecekleri adres Zeynep’tir. Gürgen Yıllardır tarih dersinden geçemeyen Gürgen, otuz beş yaşına girmesine rağmen hala ortaokulu bitirememiştir. Çocukluk hayali olan Astronot olma tutkusunun önündeki tek engelin tarih dersi olduğunu düşünmektedir. Uzun hayallere daldığı bir gün, bir çözüm bulur; tarihi değiştirmek... Tarih dersinde karşısına çıkan yapıları ortadan kaldırarak tarih kitaplarını geçersiz bırakacaktı. Tarih kitabı yoksa, tarih dersi de olmayacaktı. Böylelikle astronot olmak için tek engel de ortadan kalkmış olacaktı. Azmi Gürgen’in yardımcısı olan Azmi, uzun ince saf bir çocuktur. Gürgen ile birlikte büyük işler yapacaklarına inanmaktadır. Sakarlıklarıyla Gürgen'i çileden çıkartmasına rağmen birbirlerinden asla kopamazlar. Gürgen’in tek arkadaşıdır.

Ayrıntılar

YÖNETMEN2013 - 2015

KÜLTÜR A.Ş

image2

CİLLE

Bilgiler

CİLLE Hikayede “Cille” isminde, misket boyutundan biraz büyük ve içinde bir yaratık barındıran şeffaf toplar vardır. Bir efsaneye göre “Kadu” isminde bir kral, kimi su, kimi toprak, kimi ateş ve kimi hava dolu olan 12 tane cille yapar. Bu cilleleri İkivak ağacına teslim ettiğinde İnsanların Dünyası ile Ezakilerin Dünyası arasındaki kapı kapanır. Sonra da, Kadu, bu cilleleri dünyaların dört bir tarafına dağıtarak kapıyı bir daha asla açılmamak üzere kapatır. Kapı ancak 12 tane cillenin bir araya gelmesiyle açılmaktadır. Kayra isminde bir çocuk bu kapıları, 12 cilleyi de toplayarak açar ve Ezakilerle insanlar arasındaki bu savaşa son verir. Fakat kimsenin bilmediği bir sır daha vardır. Bu sır da, 12 cilleye hükmeden dünya üzerinde 3 cillenin daha olduğu. Bu 3 cille diğer 12 cilleden farklıdır. Bu cillelerin yönetilebilmesi, sadece Kral soyundan olma şartı ile mümkündür. Kayra kral soyundan olup bu cilleri yönetebilen kahramanımızdır ancak hikayede Kayra ile birlikte bu soydan olan bilmediğimiz başka kişiler de vardır. İyilerle kötüler arasındaki savaş bu cilleleri ele geçirmek üzere başlar. Bu cilleleri ele geçirme mücadelesinde Kayra da bu zamana kadar hiç tanımadığı ailesiyle de tanışmış olacaktır...

Ayrıntılar

YAPIMCI


2008 - 2015

TRT ÇOCUK

image3

ÇAKIL

Bilgiler

ÇAKIL TRT Çocuk Kanalı tarafından Cordoba Animasyon Stüdyo'suna yaptırılan çizgi Çakıl, güvercinlerin hep beraber huzur içinde yaşadığı kanyonda yaşayan küçük bir güvercindir. Babası Hünkarı Çakıl'ın posta güvercini olmasını istemektedir. Çakıl ise, posta güvercini olmak yerine, sporcu olarak gösteri atlayışları yapmak ve yarışmalara katılmak istemektedir. Babasının zoruyla katıldığı posta güvercinliği mülakatlarına eş zamanlı olarak, bir turnuvaya katılır ve birinci gelerek hayallerinin peşinden gider. Bu başarısının ardından ailesi de onu hoş görmeye başlamıştır. Fakat, Çakıl'ın eskiden hayranlıkla izlediği Azman, artık kendisinin en büyük rakibidir. Çakıl babasının artık kendisini hoşgörmesine rağmen, tamamen anlayamayacağını düşünür ve evden ayrılır. Amacı, babasının dargın olduğu özgür ruhlu amcasını bulup onunla yaşamaktır. Fakat atmacaları hesap edememiştir. Ormanda başıboş dolaşan bir güvercin için atmacalar büyük tehlikedir. Çakıl önce tek başına, sonra kendisini bulan amcasıyla beraber atmacalardan kaçar. Tam yakalanacakken Hünkari, çakılı ve kardeşini kurtarır. Böylece iki kardeş arasındaki buzlar da erir. Zamanla Hünkari de gençlik yıllarına özlem duyar ve o da eski yıldızlar turnuvasına katılarak, başarı elde eder. Çakıl ve arkadaşları birlikte hayatı öğrenirlerken Azman türlü oyunlarla Çakıl'ı alt etmeye çalışır. Ama ne Azman ve ekibi, ne de atmacalar dostluk, işbirliği ve güven dolu küçük güvercinleri alt edemezler. Her bölüm yeni maceralarla Çakıl'ın gelişimi ve hedeflerine adım adım yaklaşması görülür. 13 bölüm 6-9 yaş grubunu hedef alan, her biri 13 dakika süren, 3D tekniğiyle hazırlanan, eğlendirirken eğiten çizgi dizi serisi. KARAKTERLER Çakıl, Azman, Bango, Cici, Çopur, Dolapçı, Hünkari, İbiksiz, Kızıl Kanat, Kömür, Kuşaklı, Kuyruksuz, Makaracı, Nakışlı, Postacı, Sarı, Şeker, Tata.

Ayrıntılar

YAPIMCI


2014

TRT ÇOCUK

image4

GİZEMLER DİYARINA YOLCULUK

Bilgiler

GİZEMLER DİYARINA YOLCULUK  İki kardeş Mert ve Yeşim, mucit dostları Caner ve bir bilge olan Mehmet Usta. Mehmet usta ve kitabı aracılığı ile kötülük yapmak isteyen insanların planlarını bozmak için mücadele ederler. Mucit dostları Caner’in yardımıyla Cızbız ve Köfte’nin hain planlarına engel olurlar. Profesör Gayrettin ve Miskin’in kötülük için yapacakları icatlarına engel olurlar. Tarihi eserleri, nesli tükenmekle yüzyüze gelmiş hayvanları kötü niyetli insanlardan korurkende bir sürü yeni bilgi edinip kendilerini geliştirerek büyümeye devam ederler.

Ayrıntılar

YAPIMCI


2012

TRT ÇOCUK

image5

NANE İLE LİMON

Bilgiler

NANE İLE LİMON TRT Çocuk Kanalı tarafından Cordoba Animasyon Stüdyo'suna yaptırılan çizgi dizide iki kardeş olan Nane ile Limon'un arkadaşları ile olan maceraları anlatılıyor. Afacan Limon ile ablası Nane. Yakın arkadaşları Çilek,Biber,Mandalina ve Fasulye ile hayal gücü,macera,eğlence ile birlikte bilim,tarih,sanat,spor ve daha da fazlasını paylaşırlar.Her bölüm bizlere yeni bir macera ve eğlence ile birlikte eğitici yüz otuz bölüm sunarlar. 130 bölüm 6-9 yaş grubunu hedef alan, her biri 13 dakika süren, 3D tekniğiyle hazırlanan, eğlendirirken eğiten çizgi dizi serisi. Karakterler Limon, Nane, Çilek, Biber, Mandalina, Fasulye,Ceviz, Mutro, Horoz.

Ayrıntılar

YAPIMCI


2008 - 2013

TRT ÇOCUK

image6

TEK HABER

Bilgiler

TEK HABER TRT Okul Kanalı tarafından Cordoba Animasyon Stüdyo'suna yaptırılan çizgi serisi. Kahramanız olan Can Kurtaran, ünlü bir Anchorman'dir. Günlük hayatta karşılaştığımız sosyal olayları eğlenceli bir şekilde anlatmaktadır. 40 bölüm Her biri 1 dakika süren, 3D tekniğiyle hazırlanan, eğlendirirken eğiten çizgi dizi serisi.

Ayrıntılar

YAPIMCI , YÖNETMEN


2010

TRT OKUL

image7

OLİMPİYAT OKULU

Bilgiler

Olimpiyat Okulu, Kaan ismindeki bir çocuğun, bir gün dünyanın en iyi koşucusu olma hayalini ve ülkesi için olimpiyatlarda madalya kazanmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. 6-12 yaş arasındaki çocuklara Olimpiyat ruhunu benimsetmeyi hedeflemektedir.Olimpiyatların katılımcı yönüne vurgu yapmaktadır.Hem ferdi, hem de takım olarak spor yapmanın bireylere sağladığı katkı, hikayedeki çeşitli örneklendirmelerle projede kendine yer bulacaktır. Şimdiye kadar belli televizyon kanallarının rağbet görmeyen yayın saatlerinde yer verdiği çok sayıda spor, Olimpiyat Okulu’yla birlikte izleyicisinin karşısına çıkacak ve onları eğlendirerek söz konusu dünyanın bir parçası haline getirecektir.

Ayrıntılar

YAPIMCI


2014

T.C GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI